Čekáte pravděpodobně holčičku a ujíždíte na sladkém? Potom se můžete těšit na zhruba 25. týden těhotenství, kdy snad každou budoucí maminku čeká oGTT – orální glukózový toleranční test. 

Jak už název napovídá, test sleduje hladinu glukózy – krevního cukru, po vypití roztoku s velkým, ale opravdu velkým množstvím rozpuštěné glukózy ve vodě. Pití předchází zjištění hladiny krevního cukru nalačno z kapky krve z prstu a následuje její odběr ze žíly po jedné a druhé hodině po vypití roztoku.

K čemu vyšetření je?

Pokud jste měla hladinu krevního cukru vyšší už při prvním vyšetření krve v prvním trimestru, pravděpodobně již docházíte do diabetologické poradny. Pokud ne, vyšetření Vás velmi pravděpodobně čeká. Lékaři tím zjistí, zda netrpíte takzvanou těhotenskou cukrovkou (gestačním diabetem). To je druh cukrovky, který se speciálně objevuje v těhotenství a během šestinedělí zase zmizí. Vzniká zejména, pokud jste již překročila 30. rok svého života, máte v rodině někoho dalšího, kdo cukrovkou trpí, kouříte a/nebo jste měla vyšší tělesnou hmotnost ještě před otěhotněním. Ovšem pozor – stejně tak, jako i při splnění všech uvedených rizikových faktorů se u Vás těhotenská cukrovka objevit nemusí, může vzniknout i u budoucích maminek se zdravou tělesnou hmotností

Proč ji řešit?

Rozhodně těhotenskou cukrovku nepodceňujte! Je s ní spojená vyšší hladina krevního cukru v těle maminky, který ale bohužel přestupuje i do těla miminka spolu s inzulínem. Ten se v prvních letech života dítěte uplatňuje jako růstový faktor a jinak tomu není ani v bříšku. Hrozí potom, že miminko bude mít při porodu více než 4 kg, ale může být také na svůj věk velmi malé. Objevit se může také porucha psychomotorického vývoje, může mít problémy s dechem nebo se srdíčkem a další ještě horší stavy. Po narození může být miminko více ohrožené například syndromem náhlého úmrtí, jako starší potom může trpět samo poruchou metabolizmu cukru, obezitou nebo kompletní metabolickým syndromem.

Péče o budoucí maminku s těhotenskou cukrovkou je potom trochu jiná. Čekají Vás častější návštěvy u Vašeho lékaře, ale především návštěva diabetologické poradny, sledování hladiny cukru v krvi a v případě nutnosti také léky. A v každém případě i úprava jídelníčku.

Jak na dietu? 

Není se čeho bát! Jedná se především o zdravou, racionální stravu, ze které vynecháte zdroje cukru (cukr v nápojích vč. freshů, džemy, sladkosti, zákusky, bílý, hnědý, třtinový, řepný – je to jedno. Pořád je to cukr.). Je třeba vyhýbat se i dalším kalorickým sladidlům – medu, sirupům, sušenému ovoci. Prospěšné je nejíst ostatní sacharidové potraviny (pečivo, přílohy, ovoce, zelenina) samotné, ale vždy v kombinaci s bílkovinou (mléčné výrobky, maso, vejce) nebo tukem (olej, margarín, máslo). Tím se zpomalí rychlost využití sacharidů z potraviny, hladina krevního cukru nestoupne tak moc, ani tak moc rychle a to je pro tělo celkově příznivější. Tento jev je nazývá glykemický index. Udržovat vhodnou hladinu krevního cukru pomáhá pochopitelně i pravidelný pohyb

_________________________________________________

Detailní doporučení pro dietu by byla hodně nad rámec jednoho blogového článku, proto nejsou v žádném případě kompletní. Pokud Vás ale těhotenská cukrovka postihla a nevíte si se stravou rady, určitě mi napište. Ráda Vám pošlu podrobný několikastránkový materiál, nebo se můžeme domluvit třeba na telefonické konzultaci.

_________________________________________________

Předchozí článek                           Další článek