“Jedl, až se mu dělaly boule za ušima”. Znáte to také? A i tohle – pohyb na krku za ušima – je jednou ze známek, že miminko správně pije. Správná technika kojení je důležitá nejen pro to, aby mělo miminko plné bříško, ale také aby ho nemělo plné vzduchu a netrápily ho prdíky a Vám aby nehořela záda a ruce bolestí.

Takže – usaďte se do vysokého křesla, na gauči si podložte obě ruce polštáři nebo stočenou peřinou. Pokud nemáte opřenou hlavu, vypodložte si i hlavu, abyste ji nemusela držet. Přes stehna si dejte další dostatečně vysoký polštář, stočenou peřinu nebo speciální kojicí polštář tak, aby miminko bylo ve výši Vašich prsou a Vy jste ho nemusela rukama držet, ale jen přidržovat, aby se nezkulilo.

Jak polohy vypadají?

Možná Vám v porodnici ukázaly laktační poradkyně polohy ukázaly, vyzkoušela jste a máte jasno, co Vám vyhovuje. Rozhodně jich raději ze začátku vyzkoušejte víc, abyste se ujistila, že ta první byla ta nejlepší. Možná také bude pro každé prso jiná. My jsme se s Aninkou dostaly od polohy přes bříško na jednom prsu a fotbalistu na druhém prsu až do finální polohy vleže. Teď, když už je větší, kojíme i vsedě čelem k sobě, cvičí u kojení jógu nebo používá bradavku místo gumy na bungee jumping a zkouší, kam až ji může natáhnout.

přes bříško

Přes bříško

Sedíte dostatečně vypodložená, miminko má hlavičku v lokti nebo u lokte Vaší paže na straně prsu, ze kterého budete kojit, a Vy ho jen přidržujete, aby se nezkulilo.

Fotbalista

Představte si fotbalistu, jak drží u svého boku míč. Vy ale sedíte, dostatečně vypodložená, miminko má bříško u Vašeho boku – místo míče – a hlavičku u bližšího prsu, ze kterého budete kojit. Svou paží mu podpíráte zadeček a záda, dlaní hlavičku.

Tanečník

Představte si taneční pár při nějakém standardním tanci – jak jsou vůči sobě tak jakoby malinko naklonění, šikmo přes tělo, hlava jim oběma směřuje (kromě několika prvků) nad levé rameno. V takové poloze – přizvednuté a šikmo přes tělo k Vašemu rameni – držíte miminko. Ideálně ale opět s důkladně podloženým tělíčkem stočenou peřinou nebo kojicím polštářem, abyste zbytečně nepřetěžovala záda, šíji a paže. Poloha pochopitelně funguje na obě dvě strany, nikoli pouze na levou, jako je tomu v tanci.

Vleže na boku

Položte se na bok, vypodložte si hlavu, miminko položte čelem k sobě a spodní rukou mu udělejte opěrku zad. Pokud Vám tuhne rameno, můžete u většího dítěte připažit a dát ji pod svůj bok nebo prso. Miminko už se udrží. Menšímu miminku podložte záda polštářem, stočenou dekou nebo mantinelem z postýlky.

Správné přisátí

Dalším pilířem správného krmení, odřených bradavek a omezení otravných prdíků je správné přisátí. Miminko by mělo mít v pusince nejen bradavku, ale i většinu prsního dvorce. Tím zajistíte, že má bradavku dostatečně daleko, nežvýká ji dásničkami, ale může plně sát celou pusinkou. Bradička dítěte je zanořená do prsu pod bradavkou. Správně přicucnuté miminko hýbe při kojení panty a ouškama, dolní ret má ohrnutý, nosík zabořený do prsu. Nebojte se, neudusí se, proto totiž mají miminka nos široký a placatější, než větší děti. Pomlaskávání je sice roztomiloučké, ale také je to známka, že jde miminku do pusinky vzduch. Zkuste mu tedy bradavku do pusinky zasunout ještě o trochu víc. 

Pokud máte doma rybičky v akvárku a mezi nimi i Ancistruse, který stále leští sklo nebo listy vodních rostlin, tak pusinka správně přisátého miminka vypadá právě tak – jak přicucnutý Ancistrus. Nebo také třeba jako silikonová přísavka na skle.

Čím si ještě pomoci?

Klidná hudba, nemít mobil v ruce, nehádat se, pokud usnete při poloze vleže, nic se nestane. Miminko pravděpodobně usne také. U poloh vsedě záleží, jak moc máte miminko vypodložené, zda se jen zaboří do polštáře a nemůže nikam spadnout. Podpoře při kojení se bude věnovat samostatný článek později.


Čerstvá miminka mají také spoustu reflexů. Když se například miminko špičkama nohou něčeho dotkne,
hned je propne. To ho může při kojení velmi rušit, a je proto dobré, aby se chodidly ničeho nedotýkalo.

Miminko reflexně reaguje také na dotyk na tvářičku. Možná to působí krutě, ale během kojení ho
po tvářích raději nehlaďte. Mohlo by se pustit a hlavičku otočit směrem k pohlazené tváři. 


1000 dní s Aničkou

Další článek