Strach, zda to zvládnete, jak to půjde miminku, že to budete dělat špatně a co když, to nepůjde vůbec… je úplně běžný, zejména, pokud se chystáte na miminko první. Důležité je, abyste dělala vše, co Vám přijde správné a přirozené a nenechala se tlačit okolím do koupi něčeho, co nechcete a s čím neladíte. Stejně tak si nenechte vysvětlit, že je něco zbytečné, kazí to techniku kojení. To sice o řadě pomůcek pravda, ale Vaše následná nepohoda se může odrazit i na náladě miminka a na samotném kojení.
Látkové pleny
Proč látkové pleny ke kojení? Může se stávat, že když začnete kojit z jednoho prsu, začne se mléčko uvolňovat hned i ze druhého. Překrytí druhé bradavky složenou látkovou plenou je pohodlné řešení, jak pod sebou za chvíli nemít loužičku a jak většímu dítěte alespoň trochu zabránit v tom, aby Vám s ní točilo jako s ovládáním hlasitosti u staršího přehrávače.
Polštáře
Nejběžnější jsou asi kojicí polštáře, kterých na internetu seženete spousty. Pomůžou Vám především s kojením vsedě. Vyberte si dostatečně vysoký, případně si ho ještě podložte polštářem z ložnice, abyste nemusela pokud možno vůbec zapojovat svaly paží a šíje. Na druhou stranu ale může dobře posloužit i stočená peřina.
Silikonové kloboučky
Jednou z kontroverzních pomůcek jsou silikonové prsní kloboučky, které chrání bradavky před poškozením během kojení. Ano – miminko by potom mělo v pusince silikon místo maminky, není to přirozené a zřejmě se i víc nadře. Pokud ale máte bradavky rozedřené do krve a každé kojení je pro Vás procházka pálivým peklem, mohou Vám poskytnout úlevu, klid a při kojení snížit stres. Já je ale používala jinak – do podprsenky mezi kojeními, protože i speciální kojicí podprsenka mě prostě škrábala.
Chladítka a teplítka
Někdy, zejména ze začátku a při prvním miminku se může stát, že jde kojení tak nějak ztuha. Jednou z pomocí je prsa před kojením nahřát horkou sprchou, nebo nahřátým gelovým polštářkem. Ty potom udělají stejně dobrou službu v případě, že Vás prsa a bradavky po kojení bolí a úlevou Vám přinesou polštářky pro změnu vychlazené z chladničky. Používejte je vždy přes látku – tenké tričko, nebo speciální obal, se kterým se prodávají.
Prsní vložky
Velmi praktickou pomůckou každé kojící maminky jsou prsní vložky. Můžete si vybrat silné, tenké, jednorázové i textilní pro opakované použití. Mně se osvědčilo mít obojí, protože když jdu ven a potřebuji vložku vyměnit, a že takových situací bylo, je snažší tu jednorázovou vyhodit do koše, než mít promočenou textilní v tašce nebo kapse. Obecně mi ale byly ty textilní pohodlnější a ekologicky přijatelnější. Jen pozor – textilních potřebujete více než jedno balení se třemi páry. A ano – jako vidíte na obrázku – perte je v pytlíku na praní podprsenek. Jinak si s Vaší pračkou nehezky zašpásují.
Podprsenka
Se zdravým kojením pomáhá, pro někoho možná překvapivě, i vhodně zvolená podprsenka. Tu je dobré koupit už na poslední trimestr těhotenství, maximálně o velikost větší. Zpočátku se prsa ještě po porodu trochu zvětší, ale to zase za čas zmizí a velikost z konce těhotenství Vám po většinu kojení zřejmě zůstane.
A jakou vybrat? Pokud zrovna není kvůli covidu všude zavřeno, zajděte osobně do specializované prodejny a nechce si poradit osobně. Sama z prodeje spodního prádla v minulosti vím, jak ženy své rozměry špatně hodnotí. Nejde o to, že to třeba pod oblečením nemusí vždy vypadat úplně lichotivě, ale – a to především – že si zbytečně přetěžují šíji a způsobují si tím bolesti zad a hlavy. Správně zvolená podprsenka také nikde nedře, neškrtí, ani neodstává a poskytuje naprosté pohodlí.
Lahvička
I když jste, jako já, pevně rozhodnutá pro 100% kojení, lahvička se Vám zřejmě bude hodit také. Můžete se totiž dostat do situace, jako já, kdy nebudete mít možnost kojit a bude se Vám potom hodit například na odstříkané mateřské mléko.
Samotná lahvička není ale tak podstatná, jako správný dudlík, kterým miminko pije. Vyberte anatomický, odpovídající věku miminka a ideálně takový, který zamezuje polykání vzduchu miminkem, a tím omezuje problémy s bříškem. Pokud dáváte mléčko z lahvičky většímu dítěti, doporučuji také nakoupit si vyhovující dudlíky nebo savičky do zásoby. Snadno je totiž prokousnou, i když ještě nemají zoubky.
Odsávačka
Pokud návod na použití začíná slovy “pohodlně se usaďte”, nemůže být přeci odsávačka mateřského mléka tak špatná. Odsávačka je podle mě jednou z pomůcek, o kterých jsem přesvědčená, že je lepší mít je doma a nemuset použít, než náhle a narychlo vymýšlet provizorní řešení. I když jsem to neměla v plánu, hodně mi pomohla hned v několika situacích. Jednou a častější z nich byla retence mléka v prsu, o které si více povíme v jiném článku.
Druhou bylo zpestření začátku mateřství magnetickou rezonancí s kontrastní látkou, po které jsem nemohla 24 hodin kojit a potřebovala jsem mít pro Aničku připravenou zásobu mléčka na celý den. A hodila se i později, když jsem ji potřebovala krmit mimo domov, ale nejsem zároveň zastáncem kojení na veřejnosti.
Protože si pořád neumím dostatečně usnadňovat život, koupila jsem si mechanickou. I s ní se dalo velmi dobře pracovat. Pokud ale máte možnost, pořiďte si elektrickou. Práce s ní je snažší, příjemnější a rychlejší.
Jakou zvolit značku? Hmmm…. no – asi tak: kategorii dětských výrobků vládnou velmi přísná pravidla. Takže si vyberte buď podle dostupnosti, nebo podle filosofie firmy, se kterou více souzníte. Kvalita ale bude pravděpodobně naprosto srovnatelná.
S dalšími pomůckami, třeba s formovači bradavek nebo suplementorem, zkušenost nemám. Jedná se už o takové speciality, že doporučuji poradit se zkušenými laktačními poradkyněmi například v porodnici, ve které se chystáte rodit.
Jejich seznam najdete na webových stránkách www.kojeni.cz.
Předchozí článek
Další článek