Daly sestřičky miminku Vaší kamarádky, nebo i Vašemu, hned v porodnici mlíčko v lahvičce a Vy teď máte pocit, že ho chtěly úmyslně zabít? Nebojte se, panika není na místě. Jsem velký zastánce kojení, ale i náhradní mléčná výživa má ve výživě dětí své místo.
Trocha historie
Stalo se to před mnoha a mnoha desetiletími – a opravdu – první náhradní kojeneckou výživu vymyslel a použil pan Henri Nestlé, jehož jméno známe z obalů mnoha typů potravin. Další rozvoj náhradní kojenecké výživy zabránil v té době úmrtí mnoha dětí, které jejich maminky nemohly kojit nebo které při porodu dokonce zemřely. Nejdřív se takové situace řešily náhradní kojnou, později ředěným kravským mlékem, které není pro miminka to pravé.
Od té doby se mnohé změnilo a kojenecká i mateřská úmrtnost je v naší zemi velmi vzácná, pořád ale mnohé maminky kojit nemohou, nebo nechtějí. Je to škoda, ale pokud se na to necítí a kojení by bylo pro představovalo nepřekonatelný stres, neměla by za to být penalizovaná a už vůbec ne trestně odpovědná, jak kdysi zaznělo z úst jedné z našich celebrit.
Ke slovu přicházejí…
…právě v takových chvílích náhradní mléčka. Které vybrat? To Vám neporadím. Výrobci se předhánějí, aby právě to jejich bylo složením mateřskému mléku nejblíže. Aby bylo pro miminka chuťově nejpříjemnější, nebo aby splňovalo potřeby dětí s nějakým zdravotním omezením – nejčastěji s alergiemi (HA), nebo s ublinkáváním (AR). Náhradní mléčka jsou nejen pro nejmenší miminka, ale i pro děti starší 3 let
Kdy se hodí?
Anička se náhradním mléčkem setkala už v porodnici, protože jsem nemohla – rozumějte opravdu nemohla – ani zkoušet kojení kvůli zdravotní komplikaci, o které si můžete přečíst v rubrice Dietka na dietě. Přesto se nám o několik dní později podařilo úspěšně začít a i když byla do té doby na lahvičce, od pátého dne byla plně kojená a trošku je ještě teď v jednom roce.
Protože ale nejsem zastánce kojení na veřejnosti, jsme venku čím dál víc a na odstříkávání do lahvičky už prostě nemám, začala jsem ještě před prvním rokem zkoušet náhradní mléčko. Když ho po dvou měsících a třech v podstatě vylitých krabicích konečně akceptovala, potvrdil u ní lékař žaludeční reflux a přišla změna na AR mléčko. A hele – během týdne zmizelo asi 95 % projevů refluxu. Takže proč dítko trápit ublinkáváním, desítkami minut škytavky denně a specifickým kašlem? S alergiemi je to podobné. Dokud je to možné, obě mléčka – Vaše i náhradní, můžete spokojeně kombinovat a nebát se přitom, že miminku doživotně ubližujete.
Stále platí, že kojení je nejlepší!
Na co si dát pozor?
- Pokud vybíráte mléčko pro zdravé miminko, v podstatě nemůžete sáhnout vedle. Ideálně se ale poraďte s dětským lékařem, jestli nezvolit nějaké speciální.
- Vybírejte mléčko odpovídající věku. To je to označení velkou číslicí, která se mění vždy po ukončené životní etapě dítěte, například do šestého měsíce (1), do roka (2), do tří let (3).
- Nevzdávejte podávání při prvních odmítnutích a nezkoušejte hned jinou značku. Děťátku může trvat řadu dní, než si na chuť náhradního mléka zvykne. Zkoušením nového výrobku byste ho ale ještě více zmátla.
- Když si miminko na jednu značku zvykne, neměňte ji.
- Dodržujte dávkování, návod na přípravu a odměrku od výrobku, který právě používáte a ne od jiného typu nebo značky. Mohou se lišit a výsledné mléčko by nemělo to správné složení.
- Nesnažte se ani dělat před spaním pro miminko mléčko vydatnější z více odměrek, než je doporučeno. Na spaní to sice může mít vliv příznivý, ale zároveň svého drobečka zbytečně překrmujete.
- I když máte skvělou vlastní studnu, nebo velmi kvalitní vodu ze společného zdroje, používejte výhradně kojeneckou vodu, a to alespoň do ukončeného prvního roka věku. Důvodem nejsou jen možné patogenní bakterie a dusitany ze zemědělství, ale také vysoký obsah minerálních látek, které mohou být pro miminka také nebezpečné.
I při krmení z lahvičky buďte s miminkem v kontaktu. Držte ho v náručí v podobné poloze, jako při kojení, větší miminko držte v pololeže na klíně. Objímejte ho, hlaďte po vláskách, rukách, zádech. Pokud je miminko opravdu malinké, můžete krmit z lahvičky svlečená svlečené miminko a vztah podporovat tzv. skin to skin kontaktem.