Jako se na začátku těhotenství objevuje zvracení, tak se zhruba v polovině objevuje zácpa. U mě spolu s únavou patřila k těm nejotravnějším projevům těhotenství. Vede k ní jednak změna hladin hormonů, především vzestup progesteronu, který nás zpomaluje tak nějak celkově, jednak pochopitelně stále méně prostoru pro tlusté střevo, které je utlačované rostoucím miminkem. Zácpu může způsobovat i nízká hladina železa, vitamínů skupiny B, strava s nízkým, nebo naopak vysokým množstvím vlákniny. 

Taková zácpa trvající třeba čtyři dny, nebo i více, ale rozhodně není nic, co by těhotenské psychice pomohlo. Kromě těžkosti a tuhosti břicha zhoršuje také únavu a nechutenství nebo pocity na zvracení. Je proto dobré dělat preventivně všechno, co Vám od ní pomůže. 

Co můžete dělat pravidelně

Změnu hormonů určitě moc neovlivníte, pokud ale máte skutečně málo železa, zaměřte se na něj v jídelníčku nebo se poraďte s lékařem. Sama potom můžete sledovat dostatečný pitný režim – denně alespoň 2,5 litru ideálně neochucené vody nebo neslazeného ovocného čaje. Jezte také dostatek jemné vlákniny z ovoce a zeleniny a vynechte čokoládu. Nezapomeňte také na pravidelný pohyb. Opravdu stačí obyčejná chůze

První pomoc, pokud už Vás zácpa nějakou dobu otravuje

Nejčastěji doporučované jsou sušené švestky nebo švestkový kompot. Ano, ale nenechte se zmást tím, že si dáte dvě švestky a ono se nic nestane. Než zácpa poleví, dávejte si denně asi tak 200 g kompotu nebo 70-100 g sušených nebo polosušených švestek, které běžně koupíte v supermarketu. Pomoci jim můžete tak, že je ještě provaříte v malém množství vody a sníte i s vyvařenou šťávou.

Svaly včetně těch v břiše pomáhá uvolňovat hořčík. Pokud nemáte zdravotní problém, který by Vám zamezoval větší množství hořčíku konzumovat, zkuste každý den vypít skleničku nebo dvě minerální vody s hořčíkem. Opět to ale neznamená, že když druhý den nevidíte změnu, že to nefunguje. Je třeba pokračovat několik dní. Vyzkoušet můžete i namočená lněná semínka zamíchaná do kaše nebo do jogurtu. 

Více vlákniny ano, ale…

Mnohé pro lepší vyprazdňování také napadne zvýšit množství vlákniny a koupí si, někdy i na doporučení lékaře, nějaký doplněk stravy s vlákninou. Ovšem pozor – vláknina funguje velmi dobře, hlavně její jemné formy – třeba guar, glukomannan, psyllium, ale musí nejdřív nabobtnat. To znamená, že v těhotenství máte hodně pít, v prevenci zácpy máte pít ještě víc a pokud se snažíte řešit zácpu přidáním další vlákniny, musíte pít ještě víc. A to znamená dostat se denně nad tři litry tekutin, v létě spíš ke čtyřem. To už jde opravdu těžko, ale držím palce, zbavit se zácpy stojí opravdu za to. 

____________________________________________________________________________________________________________________

Pokud přes veškerou snahu zácpa zlobí dál a už opravdu nevíte, jak ji vyřešit, netrapte se zbytečně dalšími babskými pokusy. Zeptejte Vašeho lékaře nebo rovnou v lékárně. Naštěstí i na ni jsou k dispozici volně prodejné léky nebo speciální probiotika s obsahem Lactobacillus reuteri, bezpečná i pro těhulky. 

____________________________________________________________________________________________________________________